Kustēties ir labi!
Kustība ir vajadzīga!
Kustīgs bērns ir veselīgs bērns!
Kustība ir viena no mūsu organisma vitālajām vajadzībām!
Un tā tālāk un vēl joprojām.. mammas un tēti šo visu saprot un bieži saskaras ar šādiem faktiem, BET kā lai motivē savus bērnus kustēties un panākt, lai kustēšanās viņiem sagādātu prieku un gandarījumu?
Uzreiz rodas jautājums - kā rīkoties, ja Tavs bērns aktīvas
kustības vai sportošanas vietā izvēlās pievērsties mazāk aktīvām brīvā laika
pavadīšanas iespējām?
!!! Vēlos uzsvērt, ka kustība ir nepieciešama bērna pilnvērtīgai attīstībai. Tā sekmē balsta un kustību aparāta attīstību. Kustību izpildes laikā bērni pilnveido un bagātina emocionālo noskaņojumu. Kustība sekmē elpošanas sistēmas attīstību.
Un galvenais, ka fiziska slodze padara kaulus izturīgākus!
Lai bērns ar prieku nodarbotos ar sportiskām aktivitātēm, viņš pie tām jāsāk pieradināt jau no mazotnes, tad pieaugot viņš ar kustību un sportu kļūs par labiem draugiem, tādejādi izvairīsies no mazkustīga dzīvesveida, kas nebūt nav veselīgs un vēlams.
1. Rādi bērnam piemēru. Bērnam ir nepieciešama kompānija. Visbiežāk ģimene ir tā, kas spēs vislabāk nodrošināt pareizu piemēru. Redzot, ka citi ģimenes locekļi sporto, bērns to pieņems par saprotamu darbību un arī vēlēsies iesaistīties, ģimene būs kā motivācija ceļā uz aktīvu dzīvesveidu jau bērnībā, kā arī sports kļūs par lielisku veidu kā visiem kopā pavadīt brīvo laiku.
2. Ieklausies savā bērnā! Iespējams, viņš pats Jums pastāstīs, kāpēc viņam nepatīk kustēties, kāpēc nevēlas nodarboties ar dažādām fiziskām aktivitātēm, vai tieši pretēji, kuri no sporta veidiem viņam šķiet interesanti un kuros gribētu izmēģināt savas spējas. Atceramies, ka sportiskas aktivitātes var būt arī garas pastaigas dabā, izbraucieni ar velosipēdu/skrituļslidām u.c.
3. Kustība kā spēle un rotaļa. Kustoties bērni bagātina emocionālo noskaņojumu. Viņi priecājas par izdošanos. Ja vecāki viņu uzslavē, atzīst viņa pūles, redz centību un iedrošina, bērni centīsies konkrēto spēli/rotaļu/vingrinājumu izpildīt vēl labāk, un vairākkārt labā noskaņojumā to patstāvīgi atkārtojot. Vai esi kādreiz pavērojuši, redzējuši bērna prieku, sejas izteiksmi un emocijas, kad viņš pirmo reizi noķēris mesto bumbu, iesitis bumbu vārtos, pārmetis kūleni vai iemācījies lēkt ar lecamaukliņu? Tas ir milzīgs prieks, gandarījums un pārliecība pār saviem spēkiem!
4. Izvēlies bērna vecumam atbilstošas sporta aktivitātes. Ja jums tas neizdosies, bērns būs neieinteresēts un tās nepildīs.
5. Mērķtiecīgi koncentrējieties uz bērna prieku. Bērni nevēlas darīt to, kas viņiem nesagādā prieku.
6. Izvēlies daudzveidīgu, krāsainu un iespaidīgu inventāru (esiet radoši un izveidojiet to paši). Bērnam ir nepieciešama vecāku palīdzība, lai sagādātu inventāru un ar to nokļūtu sporta laukumā, mežā vai kādā parkā.
7. Dod iespēju bērnam iepazīties ar sporta inventāru jau no agra vecuma. Svarīgi, lai bērns savlaicīgi iepazīstas ar sporta inventāru, radot interesi par to jau mājās, lai viņš pie konkrēta inventāra pierod, lai uzvelk kājās skrituļslidas, kad vēl pavisam tāls ceļš līdz reālai skrituļošanai, vai patausta velosipēda stūri un velo rāmi, lai bērns iekāpj slidās u.c. - tad ar konkrēto inventāru līdz aktīvai sportošanai būs daudz vieglāks ceļš. Neslēp inventāru. Noliec to bērnam pieejamā vietā.
8. Veido sižetu. Izveido sižetisku rotaļu, kur konsultējoties ar bērnu izvēlieties viņa mīļākos multfilmu varoņus un motivējiet bērnu ar vārdiem - skrien “tik ātri kā Supersoniks”, “griezies kā princese” vai “lec kā Spaidermens” un tmldz. Jautrība garantēta!
9. Dozē kustību ilgumu. Neviens cits nepazīst Jūsu bērni tik labi, kā Jūs paši. Tāpēc ir svarīgi pamanīt, kad bērns ir noguris no ikdienas darbiem un ļaut vienkārši nedarīt neko. Jo tādā stāvoklī kustību prieku nesagaidīsiet. Vērojiet savu bērnu un motivējiet viņu uz kustību tikai tad, kad bērnam ir spēka rezerves!
10. Paslavē un daudz runā ar bērnu: Novērtē pozitīvi to, kas viņam sanāk. Pajautā, kā bērns jūtās pēc sporta aktivitātēm. Mudini viņu atkārtot to, kas viņam izdodas, un to, kas nesanāk. Iemāci bērnam zaudēt, skaidrojot, ka vēl ir jāvingrinās, lai uzvarētu un dodiet iespēju revanšēties.
Veseli, ikdienā kustīgi, fiziski aktīvi bērni parasti ir možāki, veiksmīgāki un vairāk motivēti iesaistīties mācībās. Fiziskā sagatavotība stiprina pašcieņu jebkurā vecumā. Turklāt, jo aktīvāki būs bērni, jo lielāka būs fizisko spēju kapacitāte.
Apgūstot svarīgākās kustību prasmes (soļošanu, skriešanu, mešanu/tveršanu, rāpošanu/rāpšanos, ripināšanu, rāpšanos/līšanu, lēkšanu un līdzsvaru), bagātinās bērnu kustību pieredze, kura ir nepieciešama gan rotaļās, gan dažādās dzīves situācijās un sadzīvē. Jo labāk attīstās kustību prasmes un iemaņas, jo vieglāk darboties apkārtējā vidē - gan rotaļās, gan saskarsmē ar citiem bērns jutīsies drošāks un atbrīvotāks.
!!! Mērķis ir viens... Vecāki, darīsim visu, lai mūsu bērni augtu kustīgi, dzīvespriecīgi, veseli un pozitīvām emocijām bagāti. Tas nav daudz prasīts! Atceramies - arī Tev tēti un mammu, pēc garās darba dienas ir noderīgi nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm.